Site Loader

Wielcy piłkarze z dawnych lat z racji postępującej techniki i innowacji technologicznych w tej chwili mogliby zupełnie nie odnaleźć się w piłkarskiej rzeczywistości. Oglądając stare mecze można zauważyć zupełnie inny styl, sposób poruszania się z piłką. Dzisiejsi piłkarze dysponują zdecydowanie bardziej aerodynamicznym ubiorem, a przede wszystkim lekkimi i przemyślanymi pod każdym względem butami do gry w piłkę nożną.

Początki butów piłkarskich

Pierwsze buty do gry w piłkę powstały specjalnie dla Henryka VIII, dla którego zostały wykonane przez Corneliusa Johnsona w 1525 roku. W niczym nie przypominały dzisiejszego obuwia. Skonstruowane były z ciężkiej i twardej skóry, pokrywały całą kostkę, co miało chronić zawodnika przed potencjalnymi kontuzjami. W chwili, gdy podczas zawodów spadał deszcz, niestety buty do gry w piłkę zaczynały nasiąkać wodą i zwiększał się ich ciężar. Wagę zwiększały także wbudowane pinezki, jako kliny które miały chronić palce u nóg.

Pojawienie się pierwszych aerodynamicznych modeli

Wspomniane buty do gry w piłkę były dostosowane do warunków panujących w Wielkiej Brytanii. Jednak suche boiska w Ameryce Południowej wymagały zastosowania innej technologii. Obuwie stało się bardziej aerodynamiczne, lżejsze, dzięki czemu przestano wątpić we wrodzony talent Brazylijczyków czy też Argentyńczyków. Jednak najprawdziwszy przełom powstał w momencie wejścia na rynek butów produkowanych przez Adi Dasslera, założyciela firmy Adidas.