nie tylko piłka

portal sportowy: trening, sprzęt, odzież, ciekawostki, porady

Najważniejsze elementy wyposażenia sędziego

Najważniejsze elementy wyposażenia sędziego

Podczas gry na boisku znajdują się nie tylko zawodnicy, ale także sędziowie. Także oni wpływają na rozwój wydarzeń na boisku, w końcu to ich decyzje wywołują poruszenie na trybunach i często sprzeciwy zawodników. Rola sędziego nierzadko jest niedoceniana, ich ogrom pracy często jest niedostrzegany. W rezultacie sędzia musi posiadać nerwy ze stali, gdyż podczas prestiżowych meczów jego decyzje mogą zaważyć o losach spotkania.

Niezbędne akcesoria sędziowskie

Każdy zawodnik i kibic zna dźwięk gwizdka sędziowskiego, sygnalizuje on nie tylko przerwanie gry, ale także jej rozpoczęcie czy podkreśla podjętą decyzję. To jeden z obowiązkowych atrybutów sędziego, poza tym arbiter musi mieć czerwoną i żółtą kartkę. Sędzia nie może wyjść na boisko bez stopera, notatnika czy monety do wskazania drużyny, która rozpocznie mecz. Musi posiadać także obowiązkowy strój. Oprócz koszulki i spodenek powinien wyposażyć się w odpowiednie buty. W przypadku futsalu w grę wchodzą przykładowo halówki Mercurial czy inne produkty najbardziej znanych na rynku producentów.

Kompleksowe przygotowanie się do roli arbitra

Oprócz wyposażenia sędzia musi być doskonale przygotowany pod względem fizycznym. Arbiter przebywa w każdym sektorze boiska, wszędzie tam gdzie aktualnie znajduje się zagrana piłka. Musi także skupiać swoją uwagę na innych sytuacjach, które czasami trudno przewidzieć. Stąd też sędzia futsalowy otrzymuje wsparcie od drugiego arbitra oraz pomocników technicznych.