nie tylko piłka

portal sportowy: trening, sprzęt, odzież, ciekawostki, porady

Obuwie sportowe a toksyczne substancje

Obuwie sportowe a toksyczne substancje

Adidas, Nike i Puma skażone!
Organizacja Greenpeace wydała zlecenie, aby przebadać artykuły sportowe pod kątem ich skażenia toksycznymi substancjami. Wyniki były zaskakujące, okazało się, że wiele czołowych marek przekracza dozwolone granice. Cała afera miała miejsce na krótko przed mundialem rozgrywanym w Brazylii w 2014 roku. W przeprowadzonych testach wzięły udział buty, rękawice oraz inne elementy piłkarskiego stroju.

Substancje chemiczne zagrażające środowisku
Laboratoria, które wykonały ekspertyzy zwróciły uwagę na to, iż perfluor, nonylofenol etoksylany, ftalany i dimetyloformamidy są obecne w produktach największych marek. Z wymienionych substancji niektóre zakłócają procesy hormonalne, jeszcze inne negatywnie wpływają na płodność oraz mogą przyspieszyć rozwój choroby nowotworowej. To co ucieszyło z pewnością większość zawodników, to fakt, iż testy nie wykazały, że seria Adidas Predator przekracza dopuszczalne normy. Ten model obuwia był najpopularniejszych podczas turniej rozgrywanego w Brazylii.

Nie ma bezpośredniego zagrożenia życia
Testy przeprowadzone na zlecenie Greenpeace sprawiły, że kilka organizacji zwróciło fakt na zaistniały problem. Jednak w głównej mierze zainteresowali się nie samymi zawodnikami, a mieszkańcami krajów, gdzie chemikalia dostają się do środowiska naturalnego oraz łańcucha pokarmowego. Substancje mogą zagrażać życiu pracownikom, którzy są obecni przy produkcji produktów sportowych od najbardziej znanych marek na świecie.