nie tylko piłka

portal sportowy: trening, sprzęt, odzież, ciekawostki, porady

Skąd się wzięła nazwa Adidas?

Skąd się wzięła nazwa Adidas?

Znajomość marki a historia powstania
Trudno znaleźć osobę, która nie zna marki Adidas. Producent czołowy pod względem produkcji sprzętu i ubrań dla sportowców. Historia trzech pasków rozpoczęła się 18 sierpnia 1949, gdy Adolf Dassler wraz z bratem Rudolfem postanowił zająć się produkcją obuwia. Początkowa nazwa Gebrüder Dassler Schuhfabrik funkcjonowała, ale w momencie odejścia jednego z rodzeństwa od interesu i otworzenie własnej marki, nadeszła konieczność zmiany. W ten sposób powstały dwie do dziś znane marki Adidas oraz Puma.

Udany debiut podczas igrzysk w 1928 roku
Już podczas Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie wielu sportowców wyposażonych zostało w sprzęt Adidas. Do największego sukcesu doszło jednak w 1936 roku, kiedy to w Berlinie Jesse Owens występujący w obuwiu od Dasslera zdobył cztery złote medale dla USA. Niestety później przyszły gorsze chwile dla przedsiębiorstwa. Zmarł założyciel, a niewiele później jego syn. Następny właściciel Tapie szybko popadł w kłopoty finansowe i sprzedał prawa do marki francuskiemu bankowi. Spółkę przejął Robert Louis-Dreyfus.

Rozkwit firmy na cały świat
Aż do 2009 roku Louis-Dreyfus był czynnym prezesem Adidas. To on wybił na wyżyny całą markę, wprowadził ją na giełdę we Frankfurcie w 1995 roku oraz stworzył wiele fascynujących serii. Jednym z przykładów modelu obuwia sportowego jest Adidas Predator. Te buty piłkarskie poprawiły znacznie przyczepność zarówno na murawie, jak i na parkiecie hali sportowej. Przy okazji zwrotność zawodników uległa znacznej poprawie.