nie tylko piłka

portal sportowy: trening, sprzęt, odzież, ciekawostki, porady

Sport to zdrowie, czyli jak zapobiegać kontuzjom

Sport to zdrowie, czyli jak zapobiegać kontuzjom

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia dawka ruchu zapewnia zdrowie, młodość oraz doskonałe samopoczucie. Nie każdy jest jednak przekonany do wszelkich treningów. Jedni boją się spocić, zaś inni obawiają się kontuzji. Lepiej jednak sprawdzić jak unikać takich przykrych skutków sportu, niż całkowicie z ruchu zrezygnować.

Bezpieczne obuwie

Bez względu na to, jaki masz zamiar uprawiać rodzaj sportu, musisz być przygotowany na to, że mogą pojawić się kontuzje. Jednak znacznie lepszym posunięciem jest zapobieganie im, niż leczenie. Jak to robić? Przede wszystkim, trzeba być dobrze wyposażonym. Decydując się na grę w piłkę nożną, trzeba mieć np. Odpowiednie buty. To one zapewniają bezpieczeństwo w przypadku poruszania się po murawie. Dlatego turfy nike mercurial są całkowicie inaczej zbudowane niż buty do biegania czy trampki. Posiadają zabezpieczenia, które chronią stopę przed kontuzjami, zapewniają dobrą przyczepność do podłoża oraz sprawdzają się nawet w trudnych warunkach pogodowych. Dodatkowo odpowiedniej grubości i miękkości podeszwa, amortyzuje wszelkie drgania, które mogłyby szkodzić na stawy czy kręgosłup.

Unikanie groźnych sytuacji

Najlepsze bezpieczeństwo zapewnia unikanie sytuacji, które mogłyby skończyć się kontuzją. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Tak jak w przypadku biegania czy jazdy rowerem, wybieramy po prostu łatwiejsze trasy, z którymi wiemy, że sobie poradzimy. W przypadku sportów drużynowych jest to trudne, ze względu na resztę zawodników, którzy mogą znokautować. W takim wypadku ważne jest dobranie sobie drużyny, do swojego poziomu gry.