Site Loader

Podstawowe założenia gry w futsal
To odmiana piłki nożnej, która rozgrywana jest w zadaszonej hali. Nazywana piłką nożną halową odbywa się między dwiema drużynami, w których skład wchodzi po pięciu zawodników – czterech w polu i bramkarz. Piłki, które używa się do gry w futsal mają rozmiar nr 4 i posiadają stonowane odbicie, czyli ok 30% mniejsze niż w przypadku piłki tradycyjnej. Dzięki tym właściwościom łatwiej ją opanować na parkiecie.

Wysoka technika i szybkość
Futsal zdecydowanie różni się od piłki nożnej nie tylko z powodów technicznych, ale sposobie gry zawodników. W tym przypadku liczy się prędkość oraz nieprzeciętne umiejętności techniczne. Intensywność, nieustanny ruch zawodników oraz szybkie i częste ataki, to kwintesencja futsalu, który z roku na rok staje coraz bardziej popularny. Kreatywne rozegranie piłki, tak aby wyjść na czystą pozycję z trudnej sytuacji, to momenty, dla których warto bacznie śledzić poczynania zawodników.

Futsalowe podstawy
Najczęstsze ustawienia formacji na hali to 3-1, 2-2, 4-0 lub 1-2-1. Jeśli chodzi o pozycje, to wymienia się bramkarza, rozgrywającego obrońcę, lewoskrzydłowego, prawoskrzydłowego i napastnika. Wszyscy muszą występować w odpowiednim obuwiu, którymi są halówki. Dobór butów jest niezwykle ważny, aby utrzymać potrzebną przyczepność oraz zwrotność. Do jednych z najpopularniejszych należą halówki Adidas Predator, które idealnie nadają się do gry na dwa kontakty, co jest częstą niepisaną zasadą futsalu.

Kategorie