nie tylko piłka

portal sportowy: trening, sprzęt, odzież, ciekawostki, porady

Korki zwane miksami, czyli obuwie piłkarskie na błotniste nawierzchnie

Korki zwane miksami, czyli obuwie piłkarskie na błotniste nawierzchnie

Najprawdopodobniej pierwsze miksy pojawiły się około 1983 roku. Wówczas nikt nie przewidywał, że taki model korków należy produkować. Tylko piłkarze wpadli na pomysł, aby zacząć modyfikować swoje lanki.

Lanki i wkręty w jednym

W ten sposób uzyskiwali odpowiednią przyczepność na obłoconych, mokrych i wilgotnych boiskach. Metodą chałupniczą przerabiali buty lub prosili o pomoc w tym celu klubowych szewców. Miksy to jedyny w swoim rodzaju model obuwia piłkarskiego, który jest połączeniem lanek i wkrętów.

Jak wygląda podeszwa miksów?

Sekretem najbardziej przyczepnych korków na błotnistej murawie jest konfiguracja wypustek. Kołki typu FG, czyli lanki zostały w tym przypadku uzupełnione typem SG, czyli wkrętami. Wśród największych producentów obuwia piłkarskiego podeszwa wygląda bardzo podobnie. Wyjaśnienie jej konstrukcji będzie łatwiejsze na konkretnym przykładzie. Korki Nike Mercurial posiadają w górnej części podeszwy oraz zewnętrznych stronach łącznie cztery wkręty. Z kolei na pięcie można doliczyć się jedynie dwóch. Jedyny w swoim rodzaju jest też kształt plastikowych kołków.

Buty na błotniste nawierzchnie w praktyce

Miksy obecnie stanowią jedną z dostępnych opcji dla piłkarzy, którzy chcą mieć szersze pole manewru z dopasowaniem korków do stanu nawierzchni. Ten specyficzny rodzaju butów piłkarskich sprawdza się najlepiej na obłoconej murawie. Na pozostałych raczej nie przyniosą spodziewanych rezultatów. Ich wykonanie warto dobrać według własnych upodobań.