Czy turfy to buty uniwersalne?
Dla osoby, która nie gra w piłkę (czyli dla większości rodziców małych piłkarzy), rozeznanie się we wszystkich rodzajach butów piłkarskich może być kłopotliwe. Na pierwszy rzut oka wyglądają bowiem podobnie, a tymczasem dziecko przekonuje, że są zupełnie inne i nie może się bez nich obejść.
Czy tak jest naprawdę? Czy to tylko zachcianki?
Jak rozróżnić buty piłkarskie.
Najbardziej kłopotliwe są turfy, które wizualnie są podobne i do korków i do halówek. Czy to jednak oznacza, że dzięki temu mogą zastąpić je wszystkie?
- Korki dziecięce (najczęściej lanki) są przeznaczone na trawę – naturalną. Ich korki są duże, a podeszwa plastikowa. Można w nich grać również na sztucznej nawierzchni.
- Turfy dziecięce to korki przeznaczone na sztuczną trawę, czyli na popularne orliki. Ich podeszwa jest gumowa, a koreczki niskie, ale gęsto rozmieszczone. One świetnie amortyzują twarde podłoże orlika, ale niezbyt dobrze sobie radzą na miękkim, trawiastym boisku. Nie są więc polecane na trawiaste boiska.
- Halówki dziecięce – to buty przeznaczone wyłącznie na salę gimnastyczną. Ich podeszwa również jest gumowa, ale sporo cieńsza od tej w turfach. Wykonana jest z innej, gładkiej gumy, która zapewnia dobrą przyczepność na gładkim podłożu. Nie powinno się w nich grać na zewnątrz.
Jak więc widzisz, turfy, mimo, że na pierwszy rzut oka są czymś pomiędzy korkami i halówkami, nie są butami uniwersalnymi. Jeśli twój młody piłkarz będzie grał na różnych boiskach, to ze względu na jego bezpieczeństwo i komfort, wcale nie jest fanaberią, aby miał przynajmniej te trzy pary.