Jak wybrać korki dla dziecka
Młodzi piłkarze, tak samo jak dorośli, potrzebują dobrze dobranych butów do gry. Kiedy proszą najpierw o korki, potem o halówki, w końcu o turfy dziecięce, to wcale nie są ich zachcianki. Czym więc się różnią te buty?
Rodzaje butów piłkarskich dla dzieci
- Lanki – czyli korki przeznaczone na trawę naturalną. Plastikowa, dość sztywna podeszwa, duże wysokie kołki (plastikowe lub gumowe) i ściśle przylegająca cholewka, umożliwiająca dobrą kontrolę piłki. Dopuszczalne też na sztuczną nawierzchnię, czyli popularne orliki
- Turfy – specjalne korki na sztuczną trawę. Kołeczki w nich są niewielkie, ale jest ich dużo więcej niż w typowych lankach. Chronią stawy na twardej nawierzchni sztucznych boisk, bo równomiernie rozkładają nacisk stopy na podłoże. Nie są polecane na prawdziwą trawę i raczej nie powinno się ich używać na hali, mimo, że wyglądają całkiem podobnie jak halówki.
- Halówki – jak sama nazwa wskazuje – to buty na halę, czyli salę gimnastyczną. Ich podeszwa jest dosyć cienka, miękka, a guma nie brudzi parkietu. Z zewnątrz wyglądają podobnie jak turfy, ale ich budowa jest nieco inna. Nie nadają się na zewnątrz.
Jeśli chłopiec poważnie myśli o graniu w piłkę nożną i wytrwale trenuje, takie butowe trio to minimum jakie powinien mieć. Na większości orlików znajdziemy sztuczną trawę, więc turfy dziecięce adidas będą wykorzystywane najczęściej. Bo są najlepiej przystosowane na taką. Mają jednak swoje odpowiedniki i wśród lanek i wśród halówek, więc jeśli chłopak lubi dany model, łatwo skompletować cały zestaw.