nie tylko piłka

portal sportowy: trening, sprzęt, odzież, ciekawostki, porady

Jak zbudowana jest nawierzchnia hali sportowej?

Jak zbudowana jest nawierzchnia hali sportowej?

Podłogi hal sportowych powinny odznaczać się szczególną elastycznością i funkcjonalnością. Z tego też powodu należy zwrócić uwagę na odpowiedni gatunek drewna, z którego zostaną wytworzone klepki, a także wykończona zostanie cała powierzchnia parkietu. Przykładowo na podłogę dostosowaną do gry w piłkę halową składa się elastyczna konstrukcja, do której należy zastosować sprężysty ruszt, drewniane klepki oraz warstwa lakieru zabezpieczająca ich powierzchnię.

Każda podłoga sportowa musi spełniać wymogi techniczne

Parkiet na hali sportowej musi być specjalnie lakierowany, tak aby był dostosowany do przeznaczenia. Dodatkowo pomiędzy jego warstwami maluje się linie, wyznacza się granice boiska. Tym sposobem zapobiega się także ich szybkiemu ścieraniu. Zazwyczaj stosuje się takie rozwiązania techniczne dla podłóg hal sportowych, jak konstrukcja płytowa lub też na ślepej podłodze i ruszcie oraz na odeskowanym podłożu.

Warunki użytkowania powierzchni hali sportowej

Zamontowana podłoga musi być sucha i czysta. Jakakolwiek nierówność nie może przekraczać 3 mm na długości 3 metrów. Poza tym należy po niej poruszać się w specjalnie dostosowanym do tego obuwiu. Mowa w tym przypadku o halówkach, butach o płaskiej często kauczukowej podeszwie. Dużą popularnością cieszą się wyroby najbardziej znanych producentów artykułów sportowych, jak np. halówki Mercurial firmy Nike czy Adidas Predator.