Kiedy sport nie jest zdrowy
Mówi się, że sport to zdrowie, ale czy zawsze? Statystycznie najwięcej kontuzji dotyka właśnie sportowców. I wcale nie chodzi o urazy, a raczej o problemy spowodowane przeciążeniami.
Co może powodować kontuzje
- brawura – zbyt szybkie tempo, zbyt duże obciążenie lub po prostu zbyt duża wiara w swoje możliwości, dosyć szybko się zemści. Inne znane powiedzenie – trening czyni mistrza – w domyśle oznacza, ze lepiej wolno i systematycznie budować formę, niż szybko zrobić sobie krzywdę.
- pomijanie ważnych elementów treningu – rozgrzewka, rozciąganie i odpoczynek są ważniejsze niż sam trening.
- nieodpowiedni sprzęt – bieganie w halówkach po betonie to zły pomysł nie tylko dlatego, że w ten sposób buty się szybko zniszczą.
Mnogość rodzajów butów sportowych nie jest przypadkowa. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom i buty są coraz bardziej wyspecjalizowane. W innych butach gra się w piłkę na trawie, w innych na hali. Turfy dziecięce nie ani zastąpią halówek, ani korków. Turfy dziecięce adidas przeznaczone są na orlika, czyli sztuczną trawę i twarde podłoże. Halówki choć na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, mają bardziej miękką podeszwę i gwarantują lepsze przyleganie do podłogi w sali gimnastycznej. Lanki mają twarde kołki przeznaczone na trawę naturalną. Nie powinno się więc w turfach biegać po grząskiej murawie, czy sali, ani w halówkach na orliku.
I nie chodzi tylko o to, że używane w nieodpowiednich warunkach szybciej się niszczą, ale głównie o bezpieczeństwo. Warto więc poświęcić trochę czasu i zapoznać się z przeznaczeniem poszczególnych modeli.