Korkowy zawrót głowy
Bo mój synek piłkę kopie… i chce korki ciągle nowe
Zanim się zorientujesz, o co chodzi w tych wszystkich rodzajach butów piłkarskich, może upłynąć trochę czasu. Przeczytaj więc poniższy poradnik, a zaimponujesz synowi, kiedy udacie się do sklepu po nową parę korków.
Czym się różnią poszczególne rodzaje korków piłkarskich
Na zwykłą trawę, niezbyt ubitą i niezbyt wysoką polecane są lanki. Buty o twardej plastikowej podeszwie, z dosyć dużymi kołkami (najczęściej też plastikowymi lub gumowymi). Ich konstrukcja pozwala dynamicznie się poruszać po boisku. Opływowy kształt cholewki, czy brak sznurowadeł, zapewnia pełną kontrolę nad prowadzeniem piłki. To buty dla dzieci i dorosłych, dla amatorów i profesjonalistów.
Kiedy trawa wyrośnie zbyt bujna, albo popada solidnie zwykłe lanki mogą się zapadać w grząskim podłożu. Wtedy trudniej wystartować, szybko pobiec, czy zatrzymać się bez ryzyka kontuzji. Na takie nawierzchnie lepiej sprawdzą się wkręty albo mixy, czyli mieszanka lanek i metalowych kołków. Te są przeznaczone raczej dla dorosłych piłkarzy.
Kiedy przyjdzie grać na klepisku, bo ktoś zaniedba murawę lub gdy w pobliżu masz tylko orlika -zainwestuj w turfy. Podeszwa w tych butach jest gumowa, a kołki krótkie i gęsto rozmieszczone. Dzięki temu dobrze się trzymają sztucznej trawy, a jednocześnie pozwalają na komfortową grę. Turfy dziecięce to też często pierwsze korki młodego piłkarza. To na orliku rozpoczyna się futbolowa przygoda. A najfajniej jest też wyjść na boisko w takich samych butach jak tata. Turfy dziecięce adidas są produkowane w takich samych liniach jak dorosłe, więc możesz sprawić synowi dużą przyjemność.