nie tylko piłka

portal sportowy: trening, sprzęt, odzież, ciekawostki, porady

Skąd biorą się częste skurcze u młodych piłkarzy?

Skąd biorą się częste skurcze u młodych piłkarzy?

Skrupulatne dbanie o swoje ciało

Od najmłodszych lat, każdy sportowiec powinien zadbać o swój organizm. Poznanie jego potrzeb pozwoli na wykrzesanie maksimum możliwości. Jeśli dziecko podczas treningu i po nim odczuwa częste skurcze mięśni, to nie oznacza, że dziecięce buty piłkarskie są nieodpowiednio dobrane, ale brakuje mu bardzo istotnego mikroelementu. Tym gwarantującym wytrzymałość i energię jest magnez, który bierze aktywny udział w procesach zachodzących w ludzkim organizmie.

Magnez odpowiedzialny za rozwój i działanie mięśni

Ten budulec odpowiada za kurczliwość mięśniową i za przewodzenie bodźców. Każdy sportowiec niezależnie od wieku potrzebuje energii. Podczas wysiłku fizycznego spala się jej bardzo dużo. W przypadku niedoboru magnezu mięśnie ulegają osłabieniu, co wpływa na ich wydolność, a także na samą koncentrację dziecka i ogólną jego postawę podczas treningu czy meczu. Drganie powiek, omdlenia, bóle i zawroty głowy po wysiłku, a nawet kołatanie serca, to symptom niedoboru magnezu u dziecka uprawiającego piłkę nożną.

Jak uzupełniać niedobór magnezu?

Zapotrzebowanie na magnez u osoby dorosłej wynosi od 300 do 400 mg na dobę, u dzieci jest ono nieco mniejsze. W sposób naturalny wspomniany budulec można pozyskać w wielu spożywanych pokarmach. Jednak część z nich poddawana procesom chemicznym zawiera go zdecydowanie mniej. Z niedoborem magnezu związany jest też niedobór potasu. Do najbogatszych źródeł magnezu należy kakao, kasza gryczana, płatki owsiane czy szpinak.